Terör’ün Asıl Amacı ve İran Devrimi

2

İnternette dolaşırken terörün asıl amacının anlatıldığı bir hikayeye denk geldim. İran devrimi ve terörün asıl amacının ne olduğunu anlatan hikayeyi daha sade ve anlaşılır şekilde yeniden düzenledim.

19 Ağustos 1978, yani İran’daki devrimden yaklaşık 1 sene öncesi… İran’ın en ünlü eğlence merkezleri arasında yer alan Rex Sineması, hain bir saldırıya uğrar. Saldırı o dönemde varlığını sürdüren aşırı dinci bir terör örgütü tarafından gerçekleştirilir. Eylemin yapılış şekli şöyledir; teröristler sinemadan içeri girer ve tüm kapıları kilitler. Ardından tüm binayı yakmaya başlarlar. İçerideki insanların büyük çoğunluğunu bu şekilde öldürürler. Bilanço ağırdır; tam 470 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu olayın ardından terör amacına ulaşmaya başlar. İnsanlar sindirilmiştir. Kimse sosyal hayata katılmak istemez, herkes sosyalliği bırakıp evine kapanır. Ev toplanmaları da artar. Sokaklar, yollar bomboş bir hal alır. Alkol satan dükkanlar taşlanır, yağmalanır. Başı açık olan kadınlara işkence edilir, kocaları “kadınına sahip çıkamadığı” gerekçesiyle dövülür, hatta öldürülür.


Bütün bu olaylardan sonra bir savaş patlak verir. Bu savaş; İran-Irak savaşıdır. Savaş aslında nedensiz yere çıkar ve batılı gelişmiş devletler taraflara silah satarak, karlı çıkarlar. Bu savaş tam 8 sene sürer. 8 senelik savaş sürecinde millet, toprak, vatan, kan, şehit gibi terimlerle ortalık karıştırılır, odaklar kırılır. Savaş 1 milyondan fazla masum insanın ölmesine neden olur. Savaşın sonunda her şey durulur ve halk uyanmaya başlar. Ancak pek çok şey için artık çok geçtir. Sistem çoktan değişmiş, aydınlar ve toplumun önde gelen iş adamları ortadan yok olmuştur. Soyu, kökü ve asıl olarak kime bağlı olduğu, hizmet ettiği belli olmayan, halkın inancına sahip çıkması için özel olarak kurulmuş bir ordu sokakların ve yolların hakimidir. Sosyal yaşam tamamen değişmiş, katı kurallar konulmuş, kurallara uymayanlar ağır şekilde cezalandırılmaya başlanmıştır.

Bu örnek başarılı olmuş bir terörizm girişimidir, hedefine ulaşmış bir algı yönetimidir. Bu yazılanları hiçbir zaman unutmayıp, bunlardan kendimiz için bir ders çıkarmalıyız. İran’da yaşananlara benzer şeyler yaşamamak, düzenimizi, huzurumuzu bozmamak için birliğimizi daha çok korumalıyız. Ailemizi ve dostlarımızı daha fazla sahiplenmeliyiz. Çünkü terörizmin ve ülkemizdeki hainlerin amaçladığı şey İran örneğinde olan şeylerdir. Keyfinizi kaçırıp, sizi evlere kapatmak; hayatınızı ve yaşam standartlarını değiştirmektir. Bu sayede sizi sindirmeyi, sosyal hayattan uzaklaştırmanızı, etkisiz birer insan olarak hayata devam etmenizi amaçlar. Bunların sonucunda size tamamen sahip olup, kurallarına göre yaşatmak ister.

Unutmayın; paranızı kaybetmekten çok birliğinizi kaybetmekten korkuyorsanız, temel anlamda doğru bir düşünce yapısına sahipsiniz. Çünkü birliğin olmadığı bir yerde elinizde olan hiçbir şey size huzur vermeyecektir.

2 YORUMLAR

  1. Yazılanlar gerçekten oldukça mantıklı cümleler. Özellikle Irak – İran arasında savaş çıkartıp taraflara silah satarak para kazanmak ve kendi ekonomilerini geliştirirlerken diğerlerini baltalamak akıllıca yapılan hamlelerden ve stratejilerden birisi.İnsanların birey olarak zeki ve akıllı olmaları gerekir ki bu tür oyunlara kimse gelmesin. Bunun en büyük sağlayıcısı da eğitim olmalıdır. Dolayısı ile iyi bir eğitim sistemi kurulmalıdır ki insanlar iyi eğitim alabilsinler ve bu tür olaylara karşı önce bireysel olarak daha sonra da toplumsal olarak akıllı hareket edebilsinler.

Bir Yorum Bırak