Twitter’da 2016 Yılının En’leri

0
Twitter Enleri

Her gün milyonlarca insanın ziyaret ettiği, duygularını ve düşüncelerini paylaştığı Twitter, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılın “en”lerini açıkladı. 2016 yılının enleri önceki günlerde Twitter tarafından açıklandı. Twitter’ın açıkladığı bilgilere göre 2016’da 1 dakika içinde en çok tweet futbol maçlarında atıldı.

13 Ağustos 2016 günü saat 20.37; 2016 yılının en çok tweet atılan anı olarak kayıtlara geçti. Süper Kupa finalinin olduğu 13 Ağustos günü, Galatasaray-Beşiktaş maçı oynandı. Futbol severler, maça dair düşüncelerini yoğun bir şekilde Twitter üzerinden paylaşırken, bir yandan da maçı izleyerek, futbolun heyecanını yaşadılar. Normal süresi 1-1’lik beraberlikle sonuçlanan maçı penaltılarla 4-1 kazanan Galatasaray, Süper Kupa’yı müzesine götürmeyi başardı. Böylece futbol, 2016 yılında Twitter’a damgasını vurmuş oldu.

1 dakika içinde en çok tweet atılan ikinci an ise 21 Haziran gecesi olarak belirlendi. Milli maç günü olan 21 Haziran’da Türkiye, Çek Cumhuriyetiyle karşı karşıya geldi. Futbol severler, maçı izlerken bir yandan da maçla ilgili düşüncelerini Twitter üzerinden paylaşarak, en çok tweet atılan anın 21 Haziran gününde yaşanmasını sağladı.

2016 yılında en çok tweet atıldığı 3. an da yine bir futbol maçının olduğu gün yaşandı. 26 Mayıs gecesi oynanan Ziraat Türkiye Kupası Final Maçı’nda Fenerbahçe ile Galatasaray karşılaştı. Maç sırasında maçla ilgili sayısız tweet paylaşıldı.


Twitter’da 2016’ya televizyon programları damga vurdu.

Twitter’ın kullanıcı istatistiklerinde günlük kullanım oranlarının en çok arttığı zamanlar kuşkusuz ki milyonlarca kişiyi ekrana bağlayan TV programları. Türkiye’de eğlence söz konusu olunca Twitter’da en çok TV programları konuşuldu. 2016 verilerine göre ilk sırayı ise Poyraz Karayel aldı. Özellikle dizinin başrol oyuncusunun ölümüyle izleyenleri üzüntüye boğan final bölümü, Twitter’da en çok konuşulan konulardan biri oldu. İkinci sırayı Survivor alırken Beyaz Show, Game of Thrones ve O Ses Türkiye sırasıyla en çok konuşulan ilk beş TV programı oldu.

Neşet Ertaş
Neşet Ertaş

2016’da en çok konuşulan sanatçı Neşet Ertaş oldu.

Türkiye’deki Twitter kullanıcıları, kuşkusuz Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük Türk halk müziği sanatçılarından Neşet Ertaş’a 2016 yılında sevgi ve saygısını, en çok onu konuşarak gösterdi. Neşet Ertaş, hayata gözlerini 2012’de yummuş olmasına rağmen hala Twitter’da en çok konuşulan sanatçı oldu. Neşet Ertaş’ı, 1999 yılında hayatını kaybetmiş olan, Türk rock müziğinin unutulmaz ismi Barış Manço takip ediyor. Sonrasında ise Aşık Veysel, Kazım Koyuncu ve Müslüm Gürses geliyor. Görünen o ki Twitter’ın Türk kullanıcıları 2016 yılının bir kısmını da, aramızdan ayrılmış büyük sanatçılara hürmetlerini sunmaya ayırdı.

Bir Yorum Bırak