Unesco Dünya Miras Listesinde Adıyaman

0

Bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen kültürel ve doğal değeri olan oluşumlar dünya mirası listelerindedir. Uluslararası önem taşıyan ve korumaya alınan bazı oluşumların için Güneydoğuda bulunan Adıyaman ilimizin il sınırları içerisinde bulunan Nemrut dağı ’da dahil olmuştur. Unesco dünya mirası listemizde nemrut dağı olmak üzere 17 oluşumumuz dahil edilmiştir.

Adıyaman

Adıyaman ilimiz tarihin bilinen en eski yerleşim yerlerinden biridir. Adıyaman’da bulunan palanla mağarasında yapılan arkeolojik incelemeler sonucunda M.Ö 40.000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu tespit edilmiştir. 1114 yılları sırasında bölgeye Türk akınları gerçekleştirilir. Bazı ilçelerinin Anadolu Selçuklularının eline geçmiştir. 1230 ve 1250 yılları arasında yıkıcı Moğol saldırıları olmuş daha sonra memluklerin eline geçmiştir.

1393yılında ise Timurlenk tarafından yağmalanmıştır. En son olarak Yavuz Sultan Selimin İran seferi sırasında Anadolu toprakları arasına katılan yöreye sakinlik ve huzur gelmiştir. Başlangıçta merkezi Samsat’a bağlı olan bir sancak tarafından Maraş’a bağlıyken tazminattan sonra Malatya’nın bir kazası olmuştur. 1 Aralık 1954 yılında bir kanunla Malatya’dan ayırılarak il olmuştur.


Küçük bir yerleşim yeri olan Adıyaman hızla gelişen nüfusu ile birlikte Büyükşehir olmanın yolunda gitmektedir. Bölge olarak sanayi bakımından pek gelişmese de tarım ve hayvancılık bakımından büyük bir gelişmeye sahiptir. Bu durumda özellikle tütüncülüğün olduğu büyük ilçelerinden biri de Çelikhan olmaktadır. Tüm dünyaya ismini duyurmayı başarmış adıyaman tütünü birçok hanenin başlıca geçim kaynağı haline gelmiştir. Hayvancılık alanında da büyük bir paya sahip olan Adıyaman ilinde yoğun olarak tercih edilen geçim kaynaklarından biri olmuştur hayvancılık.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı olarak 2150 mt yüksekliğinde olan Nemrut Dağı eteklerinde yaşamış olan büyük hükümdarlardan Kommagene Kralı I. Antiochos atalarına ve inandığı tanrılara şükranlarını belirtmek için mezar, anıt ve heykelleri Helenistik dönemin en gösterişli kalıntılardan biridir. İyi korunmuş heykellerin yüksekliği 10 metreyi bulmaktadır. Varlığı bilinmekle beraber kral mezarı hala bulunamamıştır. 1987 yılında Unesco miras listesine eklenmiştir.

Özellikle Güneydoğu’da var olan terör olaylarından dolayı yerli veya yabancı turistlerin ülkemizin bu bölgeye bakış açısı oldukça negatiftir. Bu ön yargı fikrini yıkmanın en iyi yolu gezilecek yerleri tek tek araştırarak bu güzelliklerden mahrum kalmamaktır. Petrol kuyularının da olduğu şehirde her geçen gün eklenen yeni kuyu ile üretim artmaktadır. Adıyaman dağlık alanlarda bulunan yabani antep fıstıkları değerlendirilse şehir geneline büyük bir gelir kapısı olacağı düşünülmektedir.

Bir Yorum Bırak