Üniversite Öğrencilerinin Kalacak Yer Sorunu ve Yurtlar

0
Üniversite

YGS sonuçlarının açıklanmasına günler kala, öğrencileri üniversite heyecanı sarmış durumda. Henüz LYS sınavı geçmese de, pek çok öğrenci gideceği şehri ve üniversiteyi belirledi.

Özellikle üniversiteye yeni başlayan öğrenciler başta olmak üzere, tüm üniversite öğrencilerinin en büyük sorunlarından biri kalacak yerdir. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde ev kiraları çok pahalı olabilir. Kira fiyatları konuma göre de değişmektedir. Kırsal kesimlerde bulunan küçük şehirlerde de, öğrenciye ev vermeme, öğrenci olduğu öğrenildiğinde fazla fiyat verme gibi sorunlar baş gösterir. Bu sebeplerden dolayı pek çok öğrenci kalacak yer için yurtları tercih eder. Fakat yurtlarda kalmak isteyen öğrencileri de bekleyen bazı sorunlar vardır. Özellikle okulun ilk açıldığı zamanlarda üniversite çevrelerinde ve şehir terminallerinde yurt tanıtım stantları açarlar. Çok sayıda özel yurt, öğrencilerin kalacak yer tercihini onlardan yana yapmaları konusunda çaba gösterir. Fakat her özel yurt güvenilir olmayabilir.


Yurt seçimi yaparken sadece öğrenciye göre olup olmamasına değil, veliler için de sağladığı imkanlara göz atmaktan fayda vardır. Sonuçta çocuklarını başka bir şehirde eğitim görmeye gönderirler ve eğitim hayatı boyunca onlardan uzak kalırlar. Tehlikeli bir durumda haberdar olmak isterler. Bazı yurtlar bu tarz durumları çok önemsemeyebilirler. Örneğin öğrenci yurda geç geldiğinde ya da hiç gelmediğinde aileye haber verme davranışını göstermezler. Bu durum öğrenciler için “rahatlık” açısından başta iyi gibi görünse de aslında çok tehlikelidir. Arkadaşında kalıp ailesinin haberi olmaması düşüncesi hoş gelse de, başına bir şey geldiğinde ailesinin geç haberdar olması büyük felaketlere yol açabilir.

Bir Yorum Bırak