Üniversite Sınavına Hazırlananlara Altın Değerinde Tavsiyeler

1

Zaman zaman hepimize olmuştur oluyordur olacaktır. Hiç bir şey yolunda gitmiyordur. Paramız yoktur. Sevgilimizle aramız kötüdür. Okulda notlar kötü, işte maaşlar düşüktür derken insan böyle bir dönemde hayatı sorgular.

“Ben neyim?” , “Bugüne kadar neyi başarabildim ki?” “Ne için yaşıyoruz ?”  soruları sorulduktan sonra final “Amannn en sonunda ölmeyeceğiz mi?” ile yapılır.

Böyle bir dönemde ben de kendimi sorguladım.

Okul hayatı parlak olmayan bir öğrenci olduğumdan ötürü okul benim için sorun değildi. Gelecek kaygısını hissetmeden önce tabi ki. Lise son sınıftayken bu içsel muhasebeyi hemen her gün yaptım. Fakat sadece teori bazında kaldı. Hayatımı değiştirmek için hiç bir şey yapmadım çünkü bayağı memnundum hayattan. Basketbol oynuyordum. Az çok insanlar tanıyordu.Son sınıfta bilirsiniz bazı dersler haricinde dersler boş ders tadında geçer. Ben de bu laylayloma kendimi kaptırmıştım, ta ki sınav gecesine kadar. Sınav gecesi tüm lise hayatım slow-motion bir film edasıyla gözümün önünden geçti. Aslında çok güzel anılarım vardı fakat bütüne baktığımızda 4 yılım tam bir fiyaskoydu. Ne sevdiğim bir kız vardı ne kaptanı olduğum takım şampiyon olabilmişti. Ben geleceğimi bunlar için harcamamış mıydım?


Harcamıştım. HAR CA MIŞ TIM.

Sınav sonucu kötü gelince öteki sınava çalışmadım. Kafamda direkt olarak mezun bırakma fikri belirmişti, bıraktım. Mezun senemde her şeyin farkındaydım ama bu bahsettiğim buhranlarım artmıştı, çünkü mezun senem demek geçen seneki puanlardan sıralamalardan daha iyisini yapmamı gerektiriyordu. Bu sıralar can dostum güzel Kurtuluş’un motivetesellileriyle kayışı sıyırmaktan yırtıyordum. Derken tam bir fiyasko oldu ilk sınav ama bu sefer çalışmayı bırakmadım sonraları daha çok çalıştım ama yetmedi derken üniversite tercihi yaptım. Kayıt yaptırdım. Okuyorum. Şimdi o anlarıma günlerime gülerek bakıyorum arkadaşlar çünkü annesinin babasının ölümüne alışan insanlar -sizden atomu parçalamanızı, divan edebiyatına eserler katmanızı isteyen insanlar- sizin kötü (onlara göre) üniversite kazanmanıza da alışacaklardır emin olun.

Bir sınav için, bir iş görüşmesi için ve yahut şöyle diyeyim herhangi bir şey için hayallerinizden vazgeçmeyin.

Aç parantez, hayalleriniz paradan geçiyorsa mutlaka okuyun en iyi üniversiteyi değil en iyi parayı getirecek olanı okuyun.

30 yaşında erken emekli olup -paranın gözünü sevdikten sonra- canınız ne isterse onu yaparsınız.

Naçizane sınav tecrübelerimden yararlanmak isteyen olursa 7/18 çevrimiçiyim. BKare

1 YORUM

Bir Yorum Bırak