Vintage Giyim Nedir? Vintage Giyim Ve İkinci El Alışveriş

0

Modayı takip etmek oldukça zor ama keyifli bir uğraş olsa da moda severlerin kafası kolayca karışabilir. Detaylar ve ince çizgiler üzerine kurulu olan moda dünyasında dikkat çekici bir stile sahip olmak için pek çok insanın atladığı detaylara hakim olmanız ve biraz olsun araştırma yapmanız aslında yeterlidir. Vintage tanımı moda dünyasının dikkat çeken tanımlarından birisi olsa da modası geçmiş kavramı ile çok kolay karıştırılabilen vintage parçalar modayı takip edenler için can sıkıcı durumlara neden olabilir.

Geçmişin Modası

Vintage geçmişte moda olan günümüzde de hala ağırlığını koruyan parçalar için kullanılan bir tanımdır. Vintage giyim parçalarında bu ayrımı yapmak çok önemlidir. Eğer bu ayrım yapılmazsa bir anda tarz olmaktan uzaklaşıp modası geçmiş bir stile sahip olabilirsiniz. Vintage oldukça popüler olan, görenlerin dikkatini kolayca çeken ve kendine hayran bırakan bir moda terimi olduğundan dolayı taklidine çok sık rastlanır. Bu stile sahip olmak için köklü bir moda geçmişine sahip olmak gerektiği düşünülse de aslında biraz araştırma yapmak bile büyük hatalar yapmaya engel olur. Eski görünümlü olan her şey vintage değildir. Ancak vintage olan her şey eski görünümlü olmasa da geçmişe bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak kadar masalsı ve etkileyici olabilir. Vintage parçaların ait oldukları dönemin ruhunu yansıtmalarının yanı sıra o dönemin ikonik tasarımları arasında yer alması ve elbette kaliteli olması gerekir. Her ürün sadece geçmişten günümüze ulaştığı için vintage kategorisine giremez. Kaliteli olmak, özel olmak ve özgün olmak bu parçaların olmazsa olmazları arasında yer alır. Vintage olduğu düşünülen bir parça kesinlikle yıpranmış ve kalitesiz olmamalıdır. Bu tür parçaları kullandığınız zaman sadece modası geçmiş ve özensiz gözükürsünüz.


Değişiklik Değil Tarz

Vintage modası 19. Yüzyıla damgasını vursa da pek çok insan bu moda akımına kolayca uyum sağlayamaz. Bunun en temel sebebi doğru parçayı hem bulmanın hem de kombinlemenin zorluğudur. Bu akıma en kolay ayak uyduranlar ise moda konusunda oldukça dikkatli davranan ünlüler dünyası olmuştur. Özgün parçaların kullanımını gerektiren vintage giyim insanların özel olma talebini en iyi karşılayan moda akımları arasında yer alır. Bu akımı destekleyen ya da dolaplarına yansıtan kişiler birbirinden farklı hatta alakasız olan kaliteli parçaları toplayarak modern parçalar ile başarılı bir şekilde kombinlemeyi seçerler. Bu sayede de kimseye ait olmayan, kişiye özel bir tarz ortaya çıkmış olur. Eğer başarılı bir şekilde kombin yapılırsa unutulmaz ve eşsiz bir tarz yakalayabilirsiniz ancak bu giyim tarzında riskin her zaman peşinizde olduğunu da bilmeniz gerekir. Sadece değişiklik yapmak için birkaç vintage parça almak genellikle riskli olabilir. Çünkü bu parçaları kombinlemek için benzer döneme ait aksesuarlara, saç stiline ya da makyaja ihtiyaç duyabilirsiniz. Giyim tarzını bir bütün olarak düşündüğünüz zaman ise doğru olana daha kolay yaklaşırsınız.

Vintage ve İkinci El

Vintage parçalar oldukça eski ve dönemsel parçalar olduğundan dolayı ikinci el mağazalarda sıkça rastlayabileceğiniz parçalardır. Kendi dönemine ait ikonik parçalarını bulmanın başka bir alternatifi de yoktur. Replicalar vintage olarak ele alınmaz. Birebir taklit olan bu ürünler bu tarzı sevenler tarafından kullanılsa da gerçekten vintage değildir ve büyük parçaları bu şekilde kullanmak da tarzınıza kötü bir şekilde yansıyabilir. Bu tür riskleri ortadan kaldırmak ve eşsiz bir moda akımına dahil olmak için ikinci el mağazaların sunduklarını dikkatli bir şekilde incelemek ve biraz moda dergisi karıştırmak yeterli olur.

Bir Yorum Bırak