Whatsapp’a Hikayeler Özelliği Geldi

0
Whatsapp ve Snapchat

Whatsapp’a gelecek bir güncellemeyle hikayeler tarzı bir özelliğin ekleneceğini daha önce duyuran Facebook, bugün itibariyle bu yeniliği hayata geçirdi.

Facebook’un bünyesinde  barındırdığı uygulamalara getirdiği hikayeler özelliklerinden anlıyoruz ki, şirket Snapchat’e kafayı fena takmış. Önce Instagram’a, şimdi de Whatsapp’a gelen hikayeler özelliğiyle Snapchat’in ipini çekmeyi amaçladığı açık bir şekilde anlaşılıyor. Bakalım bu yenilikler Snapchat kullanımı nasıl etkileyecek?

Whatsapp Hikayeler Özelliği

Whatsapp’a gelen son güncellemeyle, artık Whatsapp hikayeler de hayatımızın bir parçası oldu. Bugün itibariyle, çektiğiniz fotoğraf ve videolarınızı 24 saat süreyle, Whatsapp’ta hikaye olarak yayınlayabileceksiniz.

İnsanlar bu uygulamayı ilk olarak Snapchat’ta tanıdı. Bir süre önce de Instagram hikayeleri hayatımıza girdi. Snapchat hala bu alanın en başarılısı olarak görülüyor. Çünkü uygulamanın tek amacı hikaye göndermek. Bu yüzden çekilen fotoğraflara ve videolara en zengin efekt ve lens seçeneğini Snapchat sunuyor. Facebook’un ciddi bir rekabet içine girdiği Snapchat’in, Instagram hikayelerinden çok fazla etkilendiği söylenemez. Ancak Whatsapp’ın yeni özelliği, uygulamanın tahtını bir miktar sarsabilir. Çünkü Whatsapp, şu an itibariyle dünyanın en çok kullanılan uygulaması konumunda yer alıyor. Herkes Snapchat kullanmasa da, herkes Whatsapp kullanıyor, bu da demek oluyor ki; Whatsapp’ın hikayeler özelliği, Snapchat’ten daha fazla kullanılabilir.


Whatsapp Hikayeler
Whatsapp Hikayeler

Whatsapp hikayeler, daha önce yayınlanan Instagram hikayelerle benzer özelliklere sahip. Efektler, yazı yazma menüleri ve diğer detaylar Instagram hikayelere fazlasıyla benziyor. Whatsapp bu güncellemeyle bir özelliğini de rafa kaldırmış. Artık mesajlar favorilere eklenmeyecek. Kullanıcılar bunu şaşkınlıkla karşılasa da, favoriler özelliğinin Whatsapp kullananlar arasında o kadar da popüler olmadığını biliyoruz. Ancak Whatsapp’tan öyle bir özellik kalktı ki, bu çoğu kullanıcıyı isyan ettirecek düzeyde. Artık Whatsapp’ta durum paylaşılamayacak. Çoğu kişinin boş zaman etkinliği, kişi listesindeki kullanıcıların fotoğraflarını ve durumlarını stalklamaktı. Artık böyle bir şey yapılamayacak.

Whatsapp’ın devrim niteliğindeki bu yeni özelliğine alışmak biraz zaman alabilir. Ancak daha sonra, Snapchat’le rekabetinde ve kullanıcıların hayatında ne gibi etkilere yol açacağı merak konusu.

Bir Yorum Bırak