Yaşam Alışkanlıklarını Değiştiren Konut Projeleri

0

Son yıllarda insanların yaşam alışkanlıkları değişiyor. Bu durum da haliyle yaşam alanlarının farklılaşmasını sağlıyor. Yıllar önce müstakil evlerde hayat süren insanlar kent yaşamının gelişmesiyle birlikte, yeni fırsatlar için kendilerini şehirlere attılar. Kent nüfusunun artması ortaya bazı altyapı ve konut sorunlarını çıkardı. İnsan yoğunluğunun arttığı yerde hizmet alanlarındaki çeşitli ihtiyaçların da çoğalacağını düşünecek olursak, birtakım gelişmelerin ele alınması kaçınılmaz hale geldi. Yeni konut projeleri ve hemen her yerde gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmaları ilk aklımıza gelenlerden. Hatta Maltepe lüks yeni projeler ile bu gözlemi yapmamızı kolaylaştıran bir özelliğe sahip.

İlginizi çekebilir: Kayım Rezidans

Toplu konut projeleri ve kentsel dönüşüm bu ihtiyaç listesinde başı çekiyor. Şehrin gözde noktaları yeni projelerle yenilendiği gibi, kalabalıklaşan nüfuz önceden fark edilmeyen yerlerin de değer kazanmasını sağladı. İstanbul için düşünecek olursak artık sadece sahil kesimleri değil, şehrin uzak noktaları da toplu konutlar için tercih ediliyor. Büyük şehirde yaşamanın avantajından vazgeçmeyen ancak gürültüsüz bir ortam isteyen kişilerin tercihi de nispeten merkezden uzak yerlere yapılmış bu projeler oluyor.


İstanbul’da Avrupa Yakası için uzak Beylikdüzü, Avcılar gibi yerlerin artık merkezi konum olarak sayılmaya başlanması, konut ihtiyacının bir sonucudur. Artık binlerce daireli siteler, insanların tüm sosyal ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Gelişen ulaşım ağıyla şehrin bilinen ve popüler hatlarının dışında da yaşam kurmak kolaylaştı. Şu anda İstanbul’da bu konuda birçok farklı proje yürütülüyor. Bu projelerin hepsini fırsat olarak düşünmek mümkün.

Anadolu Yakası’nda çok uzağa gitmeye gerek yok. E-5 üzerinde yolculuk yaparken bile, merkez ilçelerde örneğin Maltepe satılık lüks daireler açısından birçok ilanla karşımıza çıkıyor. Yol boyunca birçok projenin kentin keyif verici yerlerinde yükseldiğini görüyoruz. Ayrıca Maltepe yatırımlık lüks daireler için de fırsat sunmaktan geri kalmıyor. Adalar manzaralı, metroya, AVM’lere yakın daireler her türlü zevke hitap edecek şekilde inşa ediliyor, çoğu da siteler içinde. Dolayısıyla Anadolu Yakası’nın gözde ilçesi Kadıköy insanların şehir alışkanlıklarının farklılaşmasıyla, çekiciliğini kaybedebilir. Teknolojik gelişmeler, şehir hayatının getirdikleri, konfor, rahatlık, huzur gibi faktörler insanların yaşam alanları tercihlerini etkilemek konusunda artık başı çekiyor.

Bir Yorum Bırak