Yazın Serinlemenin Yolları

1

Herkes yazın dayanılmaz sıcaklarında biraz olsun rahatlamak ve serinlemek ister. Eminiz bunun için kendinize özel geliştirdiğiniz yöntemleriniz vardır. Bu yazımızda sizler için bulduğumuz bütün yaz aylarında serinleme yollarını listeledik. 

1- Ev içinde hava dolaşımını sağlamak için vantilatör ve tavan pervanesi kullanın.

9074B19B0DAC494C9A2CCA60E69515D5

Sıcak havayı dışarı atmak için kapıları açmak ve vantilatör kullanmak bir “egzoz” sistemi olarak görev yapabilir ev içindeki her şeyi biraz daha serinletebilir. Daha serin olan akşamlarda bütün pencereleri açın ve mümkün olduğu kadar çok hava dolaşımına izin verin. Güneş doğduğunda ise evi mümkün olduğu kadar uzun süre serin tutabilmek için bütün kapı ve pencereleri kapatın; perde ve panjurları da kapattığınızdan emin olun. Akşamları veya geceleri hava tekrar serinlediğinde de camları ve vantilatörleri tekrar devreye sokun.

2- Suyun serinletici gücünden faydalanın.

shower

Kovalara su doldurup ayaklarınızı ıslatın. Islak havlu ve bandanalar baş üzerine veya omuzlara konduğunda serinletici bir etki yapar. Serin duşlar alın, soğuk suyla dolu bir şişeden su püskürtmeyi deneyin.

3- Aşağılara inin.

ruzgar

Sıcak hava yükselir, bu yüzden üst katlar altlardan daha sıcak olacaktır. Bodrum katı öğlen sıcağından iyi bir kaçış yolu olabilir.

4-  Fazla sıcaklık kaynaklarını yok edin.

article4500


Ampuller gereğinden fazla ısı yayar, tıpkı açık bilgisayarların yaptığı gibi. Ocak kullanmaya gerek kalmaması için taze yiyecekler tüketin.

5- Belli bir miktar suyu vücutta tutmaya dikkat edin.

kaanil_1374266364128

Yani hava sıcak değilken tükettiğinizden daha fazla su tüketin. Eğer çok fazla terliyorsanız, elektrolitlerin yerine yenilerini koymak için ya yemeğinizin yanında bol su içmeli ya da elektrolit sağlayıcı özel içecekler içmelisiniz. Susamak ilk belirtisidir; bunu engellemek için susamadan önce yeteri kadar su ya da sıvı almalısınız.

6- Alkol ve kafeinden kaçının.

timthumb

Bu iki madde de idrar söktürücü görevi yapar ve sıvı kaybına neden olur.

7- Ev yapımı klima

sicak-havalar-icin-ev-yapimi-klima

Bunun için farklı yöntemler var. Resimde görüldüğü gibi bir düzenek ya da açık bir soğutucunun ya da bir kase buzun arkasına konmuş vantilatörle ev yapımı klima sahibi olabilirsiniz.

Ek Olarak;

Dengeli-beslenme-yolları_

Sıcak artık dayanılmaz bir hal almışsa, günün en sıcak saatleri boyunca klima sistemi olan halka açık yerlere gidin. Kütüphaneler, alışveriş merkezleri ve sinemalar serinlemek için iyi birer yer olabilir.

Metabolik ısıyı artıracak ve vücudun ısınmasına sebep olacak olan büyük porsiyonlu ve fazla proteinli yiyecekler tüketmeyin…

1 YORUM

  1. Yazın serinlemenin ve zinde kalmanın en doğal yolu, mineral dengesi açısından zengin olan suları içmektir. Ayrıca bu suyun iyi arıtılmış olması ve alkali değerinin yüksek olmasında fayda var.

Bir Yorum Bırak