Yerli Arama Motoru Geliyor Mu?

2

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamayla yerli arama motoru üzerinde çalışmalar yapıldığı haberi verildi.

Türkçe karakterlerin kabul edildiği ve kullanılabildiği yazılımlar ve yerli arama motoru üzerinde çalışılmasının, yerli bir arama motoruna sahip olmanın ülkemiz için önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ahmet Arslan, bu konuda çalışmalar yapıldığını söyledi.

Yakın geçmişte ülke yöneticilerinin attığı adımlara bakarak bu çalışmalar sonucu nasıl bir sonuç ortaya çıkacağını kestirmek zor. İnternet, teknoloji, bilişim ve yazılım konularının geri planda kaldığı devlet politikamıza bu maddeler de mi ekleniyor diye merak ettim doğrusu. Eğer öyleyse çok doğru adımlar atılıyor demektir. Çünkü çağın gerekliliklerinin başında bilişim, yazılım ve teknoloji geliyor. Bu konuda biz hep dışa bağımlı yaşadık. Cep telefonlarını, laptopları başta olmak üzere, yüksek teknolojiyle üretilen her türlü aleti dışarıdan aldık. Bunlara yüksek vergiler ekleyerek, üretip satmak yerine; üretilenden kazanmak mantığıyla gittik.


Yerli Arama Motoru
Yerli Arama Motoru

Umarım bundan sonra bu durum tam tersine döner. Çünkü devlet tarafından sadece vergisinden kazanç elde edilen bütün mallarda dışa bağımlıyız. Yani “satmıyoruz” dedikleri an onları kullanma imkanımız kalmıyor. Çünkü yurt içinde üretimleri yok. Oysa ki teknolojik malların üretimine, yazılıma, bilişime önem verip, bu alanda yapılan çalışmaları destekleyerek bu durumu tam tersine çevirebiliriz. Umarım bu yerli arama motoru haberi de bu konuda bir milat olur ve şartlar tersine döner; ülkemiz de teknoloji alanında büyük gelişmeler gösterip, dışarıya Vestel’den başka ürünler satmaya başlar.

2 YORUMLAR

  1. Guzel dusunce ama karşıdakı rakıbı hafıfe almadan mıllı benlık ustune dusulen reklamlarla kullanılması belkı saglanabılır yoksa google karsısında zor yer tutar

Bir Yorum Bırak